Dodaj ogłoszenie
Ogłoszenie

Higiena zębów

Cena: 250,00PLN do negocjacji Zaproponuj cenę!

Podziel się:

Nie załączono wideo.

Wyślij wiadomość do użytkownika: zostanie ona dostarczona pod
adres email ogłoszeniodawcy.

Stolica Polski to?
Odpowiedź na powyższe pytanie:

Zachowaj bezpieczeństwo!



  • Pieniądze przekazuj osobiście, nie wysyłaj pieniędzy pocztą ani przelewem!


  • W celu sfinalizowania transakcji spotykaj się w miejscach publicznych.


  • Zanim zdecydujesz się na zakup sprawdź czy przedmiot nie pochodzi z nielegalnego źródła. W przeciwnym wypadku, gdy przedmiot jest kradziony, Ty również możesz mieć kłopoty z prawem.



Więcej o zasadach bezpieczeństwa!
promuj ogłoszenie
Numer ogłoszenia: 45792
Województwo: dolnośląskie
Firma: Przychodnia Weterynaryjna VETAN
Powiat: m. Wrocław
Miejscowość: Wrocław
Dzielnica: Fabryczna
Kod pocztowy: 54-117
Ulica: ul. Królewiecka 163A
Telefon: Odkryj numer
Strona www: https://vetan.pl
   
dodano: 28-04-2023
ważne do: 23-07-2024
wyświetleń: 3



Szczegóły oferty:

Dbanie o zęby jest bardzo ważne, a nawet niezbędne dla naszych czworonożnych przyjaciół. W przeszłości przodkowie dzisiejszych psów i kotów na ogół nie mieli problemów z przewlekłymi chorobami zębów.
Wynika to głównie z faktu, że zęby dzikich zwierząt były czyszczone podczas rozdzierania i gryzienia pożywienia. W dzisiejszych czasach większość naszych ulubionych ras psów i kotów ma skrócony pyszczek, co zaburza krążenie śliny i proces gryzienia. Także karma dla zwierząt, którą obecnie stosujemy, w znacznie mniejszym stopniu wymaga aktywnego używania uzębienia.
To sprawia, jak ważne jest, abyśmy aktywnie stosowali opiekę stomatologiczną swojego zwierzęcia. Obejmuje ona nie tylko wizytę u lekarza weterynarii , ale znacznie więcej. W tym artykule dowiecie się dokładnie, z czego składa się opieka stomatologiczna dla psów i kotów.
Jak powstaje kamień nazębny?
Gdy zwierzę je, na jego zębach pozostają resztki pokarmu, które pod wpływem naturalnie występujących w pysku bakterii pomagają w powstaniu płytki nazębnej. Na tym etapie najczęściej wystarczy regularnie podawać pupilowi twarde gryzaki lub szczotkować zęby. Przy braku odpowiedniej higieny płytka bakteryjna pod wpływem śliny twardnieje i zamienia się w trudny do usunięcia kamień nazębny. Jeśli problem nasila się, trzeba się udać do lekarza weterynarii, który wykona zabieg oczyszczania zębów z kamienia. Tego typu zabiegi wykonuje się w uśpieniu za pomocą ultradźwięków. Narkoza jest niezbędna do profesjonalnej oceny stanu zdrowia jamy ustnej oraz dokładnego usunięcia osadów poddziąsłowych i wykonania niezbędnych ekstrakcji. Pamiętajmy, że problemy z zębami nasilają się wraz z wiekem. Dlatego też warto poświęcić trochę czasu na regularną higienę psich i kocich zębów, aby nie fundować im ryzykownych zabiegów na stare lata.

Mycie zębów ?
Mycie zębów u zwierząt to temat, na który opinie w społeczeństwie są niesłusznie podzielone. Higiena zębów to temat bardzo ważny i niestety często zaniedbywany przez opiekunów. Wielu osobom wydaje się, że zwierzętom po prostu nie trzeba czyścić zębów. Warto jednak wspomnieć, że zaniedbanie higieny stomatologicznej może doprowadzić do dużo poważniejszych konsekwencji niż tylko nieprzyjemny zapach z pyska. Mogą pojawić się ubytki, ropne zapalenie dziąseł, a nawet paradontoza i w konsekwencji wypadanie zębów. Ponadto przy zaawansowanej chorobie ropne zapalenie może objąć kości żuchwy i szczęki. Chorobotwórcze bakterie mogą też przenieść się wraz z krwią w głąb organizmu, powodując choroby serca, nerek czy wątroby oraz sepsę. Zwierzę z chorymi zębami będzie oczywiście odczuwać ból, może tracić apetyt i chudnąć. Dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie psich i kocich zębów oraz okresowe badanie jamy ustnej przez lekarza weterynarii
Czym czyścić zęby?
Pasta do zębów
Jest ogólnie dostępna bardzo duża ilość past i środków do pielęgnacji zębów naszych czworonożnych przyjaciół.
Nie stosujemy past przeznaczonych dla ludzi. Ich skład nie jest przystosowany do zwierzęcych potrzeb. Dodatkowo wiele ludzkich past ma intensywny zapach mięty lub inne zapachy nieprzyjazne dla naszych pupili. Zdecydowanie lepiej kupić pastę polecaną przez twojego lekarza weterynarii.
Szczoteczka do zębów
Mamy już pastę, przyda się jeszcze szczoteczka do zębów. W sklepach zoologicznych można znaleźć szczoteczki na długiej rączce, które ułatwiają czyszczenie zębów. Niektóre z nich mają dwie, a nawet trzy główki. Dzięki temu możemy czyścić zęby z każdej strony. Dostępne są też bardzo praktyczne nakładki na palec ze szczoteczką umieszczoną na końcu. Umożliwiają one precyzyjniejsze szczotkowanie zębów i dają większą pewność, że nie uszkodzimy dziąseł. Jeżeli nie chcemy inwestować w specjalną szczoteczkę , możemy zawsze użyć zwykłego bawełnianego gazika i po prostu owinąć go wokół palca.

Kiedy zacząć myć zęby?
Proces odkładania się płytki nazębnej trwa przez całe życie, natomiast pierwsze oznaki pojawiania się kamienia nazębnego obserwujemy zwykle u psów i kotów około pierwszego - drugiego roku życia. Problem wyraźnie nasila się w kolejnych latach. Nie ma co czekać, proces przyzwyczajania do zabiegów pielęgnacyjnych lepiej rozpocząć możliwie jak najwcześniej.
Przyzwyczajanie psa do czyszczenia zębów
Ważne jest, aby jak najwcześniej oswajać psa i kota z myciem zębów. W młodym wieku możliwe jest przyzwyczajenie zwierzęcia do pielęgnacji zębów w zabawny sposób tak, aby w wieku dorosłym stało się to rutyną, a tym samym częścią codziennego życia. Jeśli jednak chcecie zacząć od pielęgnacji zębów starszego zwierzęcia, ważne jest, abyście poświęcił dużo czasu i cierpliwości na łagodne przyzwyczajenie do tego procesu.

Spróbujcie przyzwyczaić pupila do dotykania i podnoszenia fafli. Ta umiejętność przyda się nie tylko podczas czyszczenia zębów czy wizyt u lekarza weterynarii, ale też podczas wystaw. Jeśli planujecie brać udział w wystawach zwierząt to musicie wiedzieć, że sędzia będzie prosił o zaprezentowanie jego zębów. Przyzwyczajanie zaczynamy od dotykania i lekkiego unoszenia bocznych fafli. Każdą udaną próbę chwalimy i nagradzamy. Jeśli mamy pozwolenie na podnoszenie fafli bocznych możemy też zacząć odsłaniać zęby znajdujące się z przodu. Dla większości zwierząt jest to mniej przyjemne niż podnoszenie fali bocznych.
Dobrym pomysłem jest wczesne zaznajomienie zwierzęcia z wyglądem i smakiem szczoteczki do zębów i samej pasty poprzez częste wąchanie i lizanie.
Gdy pies lub kot jest już przyzwyczajony do dotykania pyska i nie straszna mu szczoteczka do zębów oraz pasta, możemy przystąpić do szczotkowania. Na początku jedynie dotykamy szczoteczką zębów. Stopniowo możemy coraz dłużej i coraz intensywniej szczotkować zęby. Nie wolno jednak robić niczego na siłę. Trzeba też uważać, by nie uszkodzić delikatnych dziąseł. Na początku nie skupiamy się na dokładnym szorowaniu zębów, a raczej na przyzwyczajeniu do tego zabiegu i skojarzeniu go z czymś pozytywnym. Po kilku udanych sesjach wasz zwierzak sam będzie czekał na kolejne szczotkowanie.


Higiena zębów

Podobne ogłoszenia w tej kategorii

Najczęściej oglądane ogłoszenia